WYDARZENIA

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

W dniach od 14 do 22 listopada 2019 roku siedmioro parafian z Parafii Narodzenia NMP w Motwicy na czele z Proboszczem ks. Markiem Kujdą pielgrzymowało do Ziemi Świętej, aby ożywić i wzmocnić swoją wiarę w miejscach związanych z życiem  Pan Jezus.

Ziemia Święta jest miejscem urodzenia, działania, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Sercem Ziemi Świętej jest Jerozolima, miasto święte dla wyznawców trzech wielkich religii: Judaizmu, Chrześcijaństwa i Islamu.

Już pierwszego dnia t.j. w piątek, szliśmy i rozważaliśmy Drogę Krzyżową, wąskimi, targowymi, pełnymi ludzi, uliczkami starej Jerozolimy, tą samą drogą, którą szedł nasz Zbawiciel, pod ciężarem krzyża. W modlitwie i kontemplacji przeżywaliśmy tajemnice Męki Pańskiej w kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej.

 

Stacja III – Pierwszy upadek – to mała kaplica wzniesiona tuż po wojnie przez polskich żołnierzy stacjonujących w ówczesnej Palestynie.

Stacja IV – Spotkanie z matką – kaplica również zbudowana przez żołnierzy armii gen. W. Andersa.

Rozważając Drogę Krzyżową doszliśmy do Bazyliki Grobu Pańskiego. W centrum Bazyliki, pod dużą kopułą, znajduje się kaplica, a w niej Grób Chrystusa. Około 5 m. powyżej posadzki znajduje się skała Golgoty. Przy głównym wejściu do Bazyliki znajduje się Kamień Namaszczenia. Jest to miejsce, gdzie namaszczono i owinięto w całun Ciało Pana Jezusa. W rozległej Bazylice Grobu Świętego jest wiele miejsc ważnych dla Chrześcijan, od miejsca śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa do Kaplicy Znalezienia Krzyża.

Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w tych miejscach w których w danym dniu przebywaliśmy, z niezwykle istotną oprawą liturgiczną – połączenie historii zbawienia z tym co Pan Jezus dokonuje tu i teraz, w czasie liturgii Mszy Świętej i na modlitwie.

Drugiego dnia, w sobotę, pielgrzymowaliśmy do Betlejem, oddalonego o 10 km. Od Jerozolimy. Tu nawiedziliśmy Bazylikę i Grotę Narodzenia Pańskiego – miejsce gdzie narodził się Jezus Chrystus. Do Bazyliki Narodzenia przylega Kościół Św. Katarzyny i Klasztor Franciszkanów. W pobliżu jest Grota Mleczna – miejsce schronienia Św. Rodziny przed ucieczką do Egiptu. Około 2 km. Od Bazyliki Narodzenia znajduje się Pole Pasterzy, gdzie przybywali pasterze ze stadami, którym anioły obwieściły narodziny Pana Jezusa.

Dalej pielgrzymujemy do Aiu Karem – niewielka, malownicza miejscowość na przedmieściach Jerozolimy, gdzie żyła Św. Elżbieta i Zachariasz, gdzie narodził się Jan Chrzciciel t.j. Miejsce nawiedzenia Elżbiety przez Maryję. Zwiedzamy Kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela i Kościół Nawiedzenia Św. Elżbiety.

W trzecim dniu, w niedzielę, jedziemy do Galilei, po drodze zatrzymujemy się w Cezarei Nadmorskiej na krótki odpoczynek nad Morzem Śródziemnym przy akwedukcie z czasów rzymskich. Dalej jedziemy do Hajfy, gdzie zwiedzamy Zakon Karmelitański, Sanktuarium o. Karmelitów na górze Karmel. Pod Klasztorem znajduje się grota, w której żył i medytował prorok Eliasz. Na górze Karmel jest piękny punkt widokowy na Hajfę i Morze Śródziemne. Następnie znajdujemy się w niewielkiej miejscowości w pobliżu Nazaretu, w Kanie Galilejskiej, znanej z pierwszego cudu Pana Jezusa, przemiany wody w wino na weselu. Tutaj przeżywamy w Kościele Franciszkanów wzruszającą uroczystość – Odnowienie Ślubów Małżeńskich. Jesteśmy świadkami dziewięciu par małżeńskich, w tym jednej pary z naszej Parafii. W Kanie Galilejskiej również skosztowaliśmy i nabyliśmy miejscowe wino. Dalej pielgrzymujemy do Nazaretu, jest to miasto w Galilei, miejsce zwiastowania Maryi i dzieciństwa Pana Jezusa. Tutaj zwiedzamy Sanktuarium – Bazylikę i Grotę Zwiastowania N.M.P Nieopodal jest Kościół Św. Józefa, gdzie uczestniczymy w Eucharystii.

Czwarty dzień zaczynamy od zwiedzania Góry Tabor – miejsce Przemienienia. Na szczyt góry wjeżdżamy taksówkami, jej wysokość wynosi 588 m. n. p. m. Tu nawiedzamy Bazylikę Przemienienia Pańskiego i podziwiamy piękną panoramę okolicy. Następnie jedziemy nad Jezioro Galilejskie, zwane również jako Genezaret lub Morze Tyberia – o długości 21 km. I szerokości do 12 km. Jest to największy i główny zbiornik słodkiej wody w Izraelu. Oczywiście płyniemy statkiem, a może raczej barką, w rejs po Jeziorze Galilejskim. Atrakcją dla nas również było skosztowanie ryby Św. Piotra.

Dalej jedziemy na górę Ośmiu Błogosławieństw, modlimy się w Kościele w Klasztorze Benedyktynów i widzimy wspaniałą panoramę na Jezioro Galilejskie i już jesteśmy w Tabgha, niewielka miejscowość u podnóża  Góry Błogosławieństw. Zwiedzamy Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb,a  następne Kościół Prymatu Św. Piotra – miejsce gdzie Pan Jezus powierzył władzę Św. Piotrowi. W Kafarnaum widzimy wykopaliska domu Św. Piotra i ruiny, pozostałości synagogi. Kafarnaum to jedno z głównych miejsc działalności Pana Jezusa w Galilei, miejsce wielu cudów.

Następny dzień naszej pielgrzymki rozpoczynamy Mszą Świętą w Kościele Wszystkich Narodów zbudowanym w ogrodzie Oliwnym, w miejscu modlitwy i męki Pana Jezusa, zwanym Getsemani, Ogrójec, położonym na Górze Oliwnej. Dalej zwiedzamy Synagogę Żydowską Jadwaszem, widzimy Menorę – świecznik, symbol żydowski i jesteśmy przy bramie Parlamentu. Następnie stoimy przy Świątyni Wniebowstąpienia – miejsce Wniebowstąpienia Pana Jezusa - i w Kościele Pater Noster – miejsce, gdzie Pan Jezus nauczał Modlitwy Pańskiej. W krużgankach Kościoła jest tablica z Modlitwą Pańską, także w języku polskim i kaszubskim. Na stoku Góry Oliwnej odwiedzamy piękną Kapicę Dominus Flewit – miejsce, gdzie Chrystus zapłakał nad losem Jerozolimy. Odwiedziliśmy też Kościół Wniebowzięcia N.M.P.

Kolejny dzień – środa – Msza Św. Odbywa się na Kalwarii. Nawiedzamy Kościół Św. Anny – Kościół znajduje się w miejscu gdzie stał dom Anny i Joachima – rodziców Maryi. I znajdujemy się ponownie w Bazylice Grobu Pańskiego i odmawiając różaniec i inne modlitwy szeptem, stoimy w długiej kolejce do Grobu Pana Jezusa. Zwiedziliśmy również muzeum poświęcone pamięci Żydów, którzy zginęli podczas holocaustu – Yad Vaschem. Po południu jedziemy na Syjon – wzgórze w południowej części Jerozolimy, tu zwiedzamy Wieczernik – miejsce Ostatniej Wieczerzy, Kościół Zaśnięcia N.M.P, Kościół Św. Piotra  in Gallicantu ( Zanim kogut zapieje, trzy razy się mnie wyprzesz...) od Kościoła do sadzawki Siloe ciągną się schody po których chodził Jezus z uczniami.

W ostatnim dniu pielgrzymki zwiedzamy Wzgórze Świątynne, tutaj Król Salomon wzniósł pierwszą świątynię z Arką Przymierza, zachowała się jej dolna część, która jest zwana obecnie Ścianą Płaczu – jest to najświętsze miejsce Żydów, plac przed Ścianą Płaczu jest miejscem modlitw. Następnie jedziemy do Betanii, gdzie mamy Mszę Św. W Kościele Św. Łazarza. Obok Kościoła jest grota w której jest grób Łazarza. Dalej przez Pustynię Judzką jedziemy nad rzekę Jordan i tutaj w miejscu Chrztu Pana Jezusa  odnowiomy Przyrzeczenia chrztu św. Następnie odwiedzamy Jerycho – najstarsze miasto na ziemi, Górę Kuszenia, Qumrau i nasze pielgrzymowanie po Ziemi Świętej kończymy kąpielą w Morzu Martwym, gdzie zasolenie wody sięga ok. 30 %.

Możemy twierdzić, że my pielgrzymi otrzymaliśmy wielką łaskę, że mogliśmy chodzić po ziemi Naszego Zbawiciela, Naszej Matki Maryi, oglądać to samo niebo, oddychać tym samym powietrzem, widzieć te same gwiazdy, które oglądał Pan Jezus i pływać po Jeziorze Galilejskim.

Pielgrzymka umożliwiła nam naocznie, poznać wiele miejsc znanych w Biblii. Teksty z Ewangelii stały się bliższe, bardziej wymowne. Zwiedzając tę Ziemię, uczymy się czytać Ewangelię. Zupełnie inaczej widzi się i rozumie pewne wydarzenia, jeżeli ogląda się miejsca, gdzie się to wszystko dokonało. Trzeba tu jeszcze rzec słowo „pięknie” Ziemi Świętej.

Przepiękne krajobrazy, różnorodna roślinność, palmy, drzewa, kwiaty, egzotyczne owoce i to ciepło, które nas codziennie ogrzewało, to wszystko dostarcza niezapomnianych wrażeń, podziwu i głębokich emocji. Możemy z pewnością potwierdzić słowa hebrajskiego poety, który pisał: „Dziesięć części piękna spłynęło na świat – dziewięć zabrała Jerozolima”.

                                                                                       Aniela Izdebska